Blog Listem

2 Ekim 2021 Cumartesi

EYLÜLÜ DE BİTİRDİK ...EKİM HOŞGELMİŞ OLSUN İNŞALLAH....


Ekim inşallah yağmurlarıyla gelmiştir..
Sizin bögeleriniz nasıl bilmiyorum ama bizim buralara
tek damla yağmur düşmedi henüz..

Yeni ay huzurla sağlıkla geçsin inşallah hepimiz için....
Çok severim ben de kahveyi..
Bu aralar kahve dünyasından aldığım
fındık aromalı filtre kahveye dadandım
mis gibi fındık kreması kokuyor..Onlar evlatlar gençler geleceğimiz..

Umarım bir gün dayak atıp içeri tıkmak yerine
 gençlerine değer veren koruyup kollayan 
bir devlet babamız olur....Gıda fiyatları elektrik benzin doğalgaz 
aldıbaşını gidiyor fiatlar tut tutabilirsen...

Allah hepimizin yardımcısı olsun...Zor 
gerçekten zor...


Paramız pul oldu Dolar/Euro karşısında..

Çok üzülüyorum...
Sevdiklerinizin kıymetini bilin..Bol
bol sarılın onlara..Sonra..
İşte sonrası malum...


Güzel bir aşk hikayesi..
Keyifle okuyorum
Yaşasın yeni sezon geldi...
Ben de gençmişim gibi
gençlik dizileri seyrediyorum
arada işte....

https://birlikteenglish.blogspot.com

Yeni bir blog çalışmasına başladım..

Fırsat olur da gözatarsanız bir de follow yapıp 

etrafınızdaki öğrencilere tavsiye ederseniz

mutluluktan havalar uçarım valla....

 


ŞİMDİLİK HOŞÇAKALIN SAĞLIKLA KALIN....

BEYAZ AT VE YAŞLI ADAM


Köyün birinde bir yaşlı adam varmış. Çok fakirmiş ama kral bile onu kıskanırmış. Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki, kral bu at için ihtiyara nerdeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış. “Bu at, bir at değil benim için; bir dost, insan dostunu satar mı” dermiş hep.

Bir sabah kalkmışlar ki, at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış: “Seni ihtiyar bunak, bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran var, ne de atın” demişler. İhtiyar: “Karar vermek için acele etmeyin” demiş. ”Sadece at kayıp” deyin, çünkü gerçek bu. Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar. Atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı? Bunu henüz bilmiyoruz. Çünkü bu olay henüz bir başlangıç. Arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez.

Köylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler. Aradan 15 gün geçmeden at, bir gece ansızın dönmüş. Meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi kendine. Dönerken de, vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş. Bunu gören köylüler toplanıp ihtiyardan özür dilemişler.
Babalık demişler, sen haklı çıktın. Atının kaybolması bir talihsizlik değil, adeta bir devlet kuşu oldu senin için, şimdi bir at sürün var!

“Karar vermek için gene acele ediyorsunuz” demiş ihtiyar. “Sadece atın geri döndüğünü söyleyin. Bilinen gerçek sadece bu. Ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz. Bu daha başlangıç. Köylüler bu defa ihtiyarla dalga geçmemişler ama içlerinden “Bu herif sahiden gerzek” diye geçirmişler.

Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul, şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış.

Köylüler gene gelmişler ihtiyara “Bu atlar yüzünden tek oğlun, bacağını uzun süre kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok. Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın” demişler.

İhtiyar “Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz” diye cevap vermiş. ”O kadar acele etmeyin, oğlum bacağını kırdı, gerçek bu, ötesi sizin verdiğiniz karar. Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez.”

Birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. Köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almış. Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkân yokmuş, giden gençlerin ya öleceğini, ya da esir düşeceğini herkes biliyormuş.

Köylüler, gene ihtiyara gelmişler. “Gene haklı olduğun kanıtlandı” demişler. “Oğlunun bacağı kırık ama hiç değilse yanında. Oysa bizimkiler belki asla köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması, talihsizlik değil, şansmış meğer!”

“Siz erken karar vermeye devam edin” demiş, ihtiyar. “Oysa ne olacağını kimseler bilemez. Bilinen bir tek gerçek var, benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde. Ama bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece Allah biliyor.”

“Acele karar vermeyin. Hayatın küçük bir dilimine bakıp, tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar; aklın durması halidir. Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur. Buna rağmen akıl, insanı daima karara zorlar. Çünkü gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar. Oysa gezi asla sona ermez. Bir yol biterken yenisi başlar. Bir kapı kapanırken, başkası açılır. Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz.”

(Lao Tzu) 

28 yorum:

 1. Hayat çok pahalılaştı, az önce haberlerde yine ötv ve sigaraya zamdam bahsediyorlardı..

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar.
  Hayat pahalılığı, zamlar, maaşlarımızın alım gücünün düşmesi, PKK, Fetö, terör, göçmenler, sığınmacılar vs. Daha birçok başlığa burada yer vermiyorum. Yaşama şevkimizi yerle bir etmiştir. Her şeye rağmen, yine yazarak ve okuyarak ayakta kalmaya çalışıyoruz.

  Eylül de geldi geçti. Zaten yıllar yılları kovalıyor ve bizker de bu arada yaş alıyoruz farkında değiliz. Ben bu sene biraz daha zorlu bir süreç geçirdim. Çok zor zamanlar yaşadım. Mevla'ya şükürler olsun, bazı şeyleri kaybetmiş olsak da sağlığımız yerindedir. Biz de daha Ekim ayı içerisinde henüz bir yağış ile karşılaşmadık. Sadece soğuk rüzgarlar esti. Bizim burada bu sert esen rüzgara boyraz (POYRAZ) derler.

  Her nedense yanımızda bulunan bir şeyi kaybetmedikten sonra kıymetini bilmiyoruz. Kaybedince de iş işten geçmiş oluyor. Bunlar, sevdiklerimizle başlar, sağlığımız, gençliğimiz, varlığımız ve varlıklarımız diye uzanır gider.

  Keşke ben de köylüler gibi değil de yaşlı adam gibi olabilseydim. Çok güzel bir hikayeydi. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlarınız çok değerli benim içinzaman ayırıp böyle detaylı yorumlar yaptığınız için tüm kalbimle çok teşekkür ediyorum 🙏

   Sil
 3. Ekim güzellikler getirsin gönlümüze, cebimize,herkese... Hikaye çok güzeldi.Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. Yine çok güzel bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık. İngilizce öğrenme üzerine olan blogunuzu takibe aldım. Bazen arkadaşlarımı, küçüklerimi İngilizce çalıştırıyorum, o zaman ihtiyacım olacak :)

  YanıtlaSil
 5. Çok ama çok teşekkür ediyorum kucak dolusu sevgilerimle

  YanıtlaSil
 6. Selamlar, yeni bir aya daha girdik. Yaşamın neler getireceği yolun sonuna varana kadar belli değil. Hikaye çok anlamlıydı, bizimle paylaştığın için teşekkürler. Yeni blogun hayırlı olsun. Şimdi uğruyorum oraya da. ;)

  YanıtlaSil
 7. Ben de değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum...Yolun sonu belli ama sona gelene kadar hep bir süpriz..bir macera..

  YanıtlaSil
 8. amanin zamsız olsun bu sonbahar kış lütfen :) en güzel mevsimde bol bol ağaç doğa görelim :) squid game i bitirdim şimdi aşk 101 izlicem :)

  YanıtlaSil
 9. ah inşallah zamsız olsun canım..zor ama...görelim evet evet...aşk 101 bitirdim ben de squid game başlıcam :))

  YanıtlaSil
 10. Dilerim Ekim ayı güzelliklerle gelsin, huzurla geçsin. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 11. Bu hikayeyi bir tane kişisel gelişim kitabında okumuştum. O zaman da hayran kalmıştım. Büyük ibret bizler için.

  YanıtlaSil
 12. Lou Tzu, bilmem belki sadece bana öyle geliyor. Asya filozoflarının ismi dahi beni heyecanlandırıyor.

  YanıtlaSil
 13. Bizde de yağmurlu ve soğuk sonbahar kışa dönüyor artık 😞

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o da güzel sağlık yerindeyse...kocaman sevgiler..

   Sil
 14. Aşk 101'i ben de bekliyordum. izledim ve keyif aldım. özellikle 90'ların müzikleri çok güzeldi.

  YanıtlaSil
 15. Herşeyden biraz biraz hayatın içinden bu blogu seviyorum :)

  YanıtlaSil
 16. ah çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için

  YanıtlaSil

EYLÜLÜ DE BİTİRDİK ...EKİM HOŞGELMİŞ OLSUN İNŞALLAH....

Ekim inşallah yağmurlarıyla gelmiştir.. Sizin bögeleriniz nasıl bilmiyorum ama bizim buralara tek damla yağmur düşmedi henüz.. Yeni ay huzur...